Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (UNESCO)

Jedním z nejfotogeničtějších míst na Vysočině je kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. Díky leteckému pohledu lze zachytit tvar hvězdy od Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Kontakt

Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou II
Sychrova
59102 Žďár nad Sázavou 2
region Žďár nad Sázavou
49.580208, 15.941932Mapa

Nedaleko Ždáru nad Sázavou se nachází vrcholné dílo barokní gotiky od Jana Blažeje Santiniho- Aichla. Myšlenka postavit tu poutní kostel přišla od opata Václava Vejmluvy v roce 1719, který se inspiroval nálezem zachované tkáně v hrobě Jana Nepomuckého. Cílem bylo oslavit ho jako světce a mocného patrona. Po vysvěcení se kostel stal první velkou svatyní zasvěcený Janu Nepomuckému. V roce 1994 byl poutní kostel zařazen do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V srpnu 2014 byl po více jak 50 letech navrácen do majetku a správy Římskokatolické farnosti ve Žďáře nad Sázavou.

Chrám představuje nadčasové dílo, oproštěné od konvenčních prvků dobové architektury. Je postaven na půdorysu ve tvaru pěticípé hvězdy. To má vycházet z legendy, ve které se praví, že v místě, kde Jan Nepomucký utonul, se objevila koruna z pěti hvězd. Magická symbolika čísla pět se pak objevuje opakovaně i v dalších prvcích stavby. Areál je přístupný pěti vchody, v chrámu se nachází pět kaplí s pěti oltáři. Ambit okolo chrámu má půdorys deseticípé hvězdy a je prolomen pěti branami.

Prohlídkový okruh
Areál poutního kostela od západní vstupní brány přes hřbitov do kostela, prohlídku je třeba předem rezervovat.

Vybavení

  • Rodiny s dětmi

Otevírací doba:

Otevírací doba vnitřních prostor

duben, říjen  sobota, neděle a svátky: 9:00 – 17:00
květen - září  9:00 – 17:00

Otevírací doba venkovních prostor

leden, únor, listopad prosinec 8:00 – 17:00
březen, říjen 8:00 – 18:00
duben – září 7:00 – 20:00

Videogalerie

Přílohy a materiály